Türkler Hangi Ülkelerden Ev Alıyor?

Türkler Hangi Ülkelerden Ev Alıyor?

Yurtdışından Ev Satın Almak Nedir?

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte gelişen iletişim çağı son yıllarda, dünya genelinde bir globalleşme ve farklı olana erişme trendi doğurdu. Artık her 5 Türk vatandaşından 1’i hayatında en az bir kez yurtdışına tatil, iş veya ziyaret amacıyla çıkmış bulunuyor. Ulaşımın da giderek ucuzlamasıyla bu trend tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yurtdışına olan ilginin ve talebin artmasına neden oluyor. Ekonomik şartları yüksek bireylerin, hem yatırım hem de barınma amacıyla artık yurtdışından da ev satın aldığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Neden Yurtdışından Ev Satın Alıyoruz?

Gerek döviz kuruna bağlı getiri sunması, gerekse oturum izni ve vatandaşlığa kadar uzanan avantajlarıyla yurtdışından ev satın almak ülkemizde her yıl artış göstermektedir. Türkiye’deki konut sektörünün gelişmesi ve de pahalılaşması, ülkenin bir çok yerinde fiyatları yurtdışındaki konutlarla paralel seviyelere getirmiş durumda. Özellikle yatırım amaçlı yurtdışından ev satın alan kişiler, kira getirilerinin kimi zaman Türkiye’deki benzer yatırımlarının getirilerine oranla 4 kata kadar fazla olduğunu görüyor. Örneklendirmek gerekirse, İstanbul’da üst sınıf bir semtte alınacak bir konutun fiyatı $500.000 – $1.500.000 arasında değişebiliyor ve kira getirisi ise $1.000 – $2.000 arasında değişiyor. Yine aynı şekilde ABD’de yapılacak $500.000 – $1.500.000 fiyatında bir ev yatırımının getirisi $3.000 – $5.000 arasında değişiyor.

En Çok Hangi Ülkeden Ev Satın Alıyoruz?

Türk vatandaşlarının en çok ilgi gösterdiği ülkeler arasında Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD başı çekiyor. İngiltere merkezli Allytta Real Estate Investments’in yaptığı araştırmalar neticesinde, son 5 yılda 85.000 binden fazla Türk vatandaşının Londra’da ev satın aldığını görüyoruz. Yine başka bir araştırmaya göre Berlin yoğunluklu olmak üzere Almanya’da, Paris yoğunluklu olmak üzere Fransa’da ve Amsterdam yoğunluklu olmak üzere Hollanda’da ev satın alan Türklerin sayısı 100.000’e ulaşıyor (Gurbetçi Türk vatandaşları hariç tutulmuştur.). Türklerin en çok ilgi gösterdiği bir diğer ülke ise Amerika Birleşik Devletleri…2016 yılında New World Wealth isimli gayrimenkul danışmanlık ve araştırma şirketinin yaptığı araştırma New York ve Miami’nin başı çektiği listede San Francisco, Los Angeles ve San Diego gibi şehirlerden ev alan Türklerin sayısını 6.000 olarak gösteriyor. Yine aynı araştırmanın sonucu olarak dünya genelinde yurtdışında ev satın alanlar listesinde Türk vatandaşları 4. sıraya yükseliyor. Bu da bize, aslında farkında olmadığımız bir gerçeği; Türk vatandaşlarının çok yoğun bir şekilde yurtdışındaki evlere yöneldiğini ve ciddi bir talep ağı oluşturduğunu görüyoruz.

Türkler Yatırım mı Yapmak İstiyor, Yoksa Göç mü Etmek İstiyor?

Bu sorunun cevabı “ikisi de” olarak verilebilir. Yukarda bahsettiğimiz gibi aynı fiyata hem Türkiye’de hem yurtdışında yapılacak bir gayrimenkul yatırımının getirisi arasında çok büyük farklar görülebiliyor. Bu nedenle yatırımlarını genişletmek isteyen Türk vatandaşları kira getirilerinin ve mülkün değer artışının yüksek olması hususlarını göz önünde bulunduruyor. Miami, New York, Dubai, Abu Dhabi, Londra gibi gayrimenkul sektörünün ileri seviyede olduğu şehirler her geçen gün daha fazla Türk vatandaşının yatırımlar yapmasına sebep oluyor. Ayrıca Portekiz, İspanya ve Yunanistan gibi Avrupa Birliği ülkelerinin, gayrimenkul yatırımı yapan kişiler için oturum izni ve vatandaşlık veren programlar başlatması da yurtdışına göç etmek isteyen veya ikinci bir vatandaşlık sayesinde elde edebileceği vize serbestisi gibi avantajlardan faydalanmak isteyen Türk vatandaşlarının ilgisini çekiyor.

0 comments on “Türkler Hangi Ülkelerden Ev Alıyor?Add yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *