2019 Yılı Dünya Yaşam Kalitesi Endeksi

2019 Yılı Dünya Yaşam Kalitesi Endeksi

Numbeo, yıllardır yayınladığı Dünya Yaşam Kalitesi Endeksini bu yıl da yayınlayarak büyük bir çalışmaya imza attı. Dünya genelinde, ülkelerin bazı parametrelerini göz önünde bulundurarak hazırlanan bu listede ilginç sonuçlar göze çarpıyor. Numbeo’nun Dünya Yaşam Kalitesi Endeksi’ni hazırlarken kullandığı parametreler ise; alım gücü, güvenlik, sağlık sistemi, hava kirliliği, trafik, Ev fiyatlarının gelire oranı ve aylık yaşam masraflarının gelire oranı gibi unsurlardan oluşuyor.

Yaşam Kalitesi En Yüksek Ülkeler Kuzey Ülkeleri

Daha önceki yıllarda yayınlanan verilere paralel olarak, 2019 yılında da yaşam kalitesi en yüksek ilk 3 ülkeden ikisi Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Danimarka ve Finlandiya oldu. İlk sırayı Danimarka’nın aldığı listede İsviçre ikinci, Finlandiya üçüncü, Avustralya dördüncü ve Avusturya beşinci sırada yer aldı.

71 ülkede yapılan araştırmalarda yaşam kalitesinin en düşük olduğu ülke ise ( Afrika ve Güney Amerika’daki bazı ülkeler araştırmaya dahil edilmemiştir.) İran ve Mısır olarak belirlenmiştir.

Türkiye Kaçıncı Sırada?

Araştırmaya dahil edilen Türkiye ise kendine 44. sırada yer bulabildi. Trafik, kirlilik, alım gücü ve güvenlik unsurlarda listenin oldukça altında yer alan Türkiye ikliminin, ucuz yaşam maliyetlerinin ve de sağlık sisteminin etkisiyle 44. sıraya yükselebildi.

0 comments on “2019 Yılı Dünya Yaşam Kalitesi EndeksiAdd yours →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *